Hardware

SSD vs. HDD: Ktorý druh disku je pre vaše PC lepší?

Aký je medzi nimi rozdiel?

V svojej základnej podobe nemá SSD pamäťová jednotka žiadne pohyblivé časti, ako naznačuje jej názov. SSD je totiž skratka anglického ,,Solid state drive“, čo sa dá preložiť ako mechanika s nepohyblivým médiom. Z tohto dôvodu sú SSD disky menšie a zaberajú vo vašom PC menej miesta. V niektorých prípadoch sa montujú priamo na matičnú dosku. SSD disk je tiež niekoľkonásobné rýchlejší ako jeho HDD ekvivalent. HDD jednotka na druhú stranu pozostáva z magnetickej pásky a má viacero mechanických súčiastok vo svojom vnútri. Sú väčšie ako SSD disky a zápis, ale aj čítanie dát sú tiež pomalšie.

Prečo používať SSD?

Ak ste sa rozhodli PC nekupovať v celku, ale vyskladať si ho podľa vlastných predstáv budete v prvom rade pravdepodobne chcieť nielen výkonnosť, ale aj rýchlosť. Pokiaľ vo svojom PC máte iba HDD disk, rýchlosť nebude práve jeho prednosťou. Operačný systém bude štartovať dlhšie, aplikácie budú mať dlhší čas načítania a v neposlednom rade sa vaše súbory budú dlhšie otvárať a ukladať. Krása SSD spočíva v tom, že tento čas je výrazne zredukovaný dokonca aj v prípade používania lacnejších diskov v porovnaní s HDD. Čokoľvek, čo sa na SSD bude načítavať, akcia bude oveľa rýchlejšia. Jeden z najlepších spôsobov využitia SSD v počítači je používať ho ako bootovací disk pre operačný systém. To znamená použiť disk s menšou kapacitou, na ktorom je nainštalovaný iba operačný systém, a z ktorého sa priamo načíta po spustení počítača. Tým sa dá dosiahnuť rýchlejší štart stroja. Podobne sa dá SSD využiť na najbežnejšie používané aplikácie alebo aj hry. Nevýhodou SSD disku je oproti HDD jeho kratšia životnosť. Napriek tomu sa dá SSD používať ako jediný disk v počítači. Toto je riešenie používané hlavne v laptopoch. Jeho životnosť je síce v porovnaní s HDD kratšia, ale určite sa nedá nazvať krátkodobou. SSD sa však v priebehu času ťažšie vysporadúva s prepisovaním dát. Čo sa týka ceny SSD diskov, tie v poslednom čase klesajú. Veľkokapacitné SSD disky sú síce stále drahšie, ale vo všeobecnosti sú cenovo dostupnejšie než kedykoľvek predtým.

Prečo používať HDD?

Najbežnejšie využívanie HDD je veľkokapacitné úložisko. Tento typ disku je lacnejší ako SSD, často s veľkým obsahom pamäte. Potrebujete uskladniť väčšie množstvo dát, ako sú filmy, fotky a hudba? Žiaden problém, viete si zohnať jeden alebo viacero týchto diskov a pri pamäti vyše 1terabajt (čo je viac ako 1000 Gigabajtov) máte zaručené, že miesto na disku len tak ľahko nezaplníte. Za zmienku stojí určite aj fakt, že takýto HDD disk stojí len zlomok ceny jeho SSD ekvivalentu. Počítačové skrinky zvyčajne umožňujú zapojiť niekoľko diskov, čo znamená, že si môžete vyskladať stroj, kde nebudete musieť nikdy nič vymazať.

Čo je teda najlepšie?

Pri záverečnom zhrnutí asi nebude žiadnym prekvapením, že najefektívnejší systém využíva kombináciu oboch. SSD na bootovanie operačného systému a jeden alebo viacero HDD ako úložný priestor. Touto cestou sa dá vybalansovať ten správny pomer ceny, výkonu, pamäte a vy budete mať ten správny stroj na všetky príležitosti, či je to seriózna práca alebo adrenalínový večer pri počítačových hrách.

Ako všetky súčasti počítača aj jeho pamäť môže vypovedať a preto je vždy potrebné naše dáta zálohovať. Ak neviete ako nato it DOKTOR vám s tým s radosťou pomôže TU.

 

Zdroj: windowscentral.com

wikipedia.com