Hardware

Ako chrániť laptop v letnej horúčave

Máme tu leto, a to znamená vysoké denné teploty, vďaka ktorým je táto sezóna spojená predovšetkým s dovolenkami. Pre naše počítače však môže byť letná horúčava poriadnou záťažou, a preto by sa dalo toto obdobie považovať za to najrizikovejšie pre našich miláčikov. Ako sme už spomínali v článku o prevencii, počítače obsahujú hneď niekoľko súčiastok, ktoré podávaním svojho výkonu generujú teplo. Jedná sa hlavne o najväčších pracantov, teda procesor a grafickú kartu, ale prehrievaniu vášho laptopu napomáhajú aj základná doska, pevný disk či pamäť počítača.

Prečo je chladenie dôležité?

Ak ste majiteľom laptopu, určite ste si pri dlhšom používaní všimli, že sa začína zahrievať. Časom sa toto zahrievanie môže stupňovať a spôsobovať problémy týkajúce sa funkčnosti vášho zariadenia. Postupne sa môže znížiť jeho výkon, až sa nám môže stroj začať zasekávať. Najhorším možným scenárom sú doslova upečené komponenty.

Aké máme teda možnosti?

Znalci, ktorí si svoje počítače skladajú sami, dávajú vždy dôraz na kvalitné chladenie jednotlivých komponentov. Či profesionálni hráči alebo rôzni grafici, či tvorcovia hudby vedia, že sa ich práca môže pri dlhodobom prehrievaní značne predĺžiť. Pri budovaní stolových počítačov máme naozaj zaujímavé možnosti ako zabezpečiť osvieženie prehriatym súčiastkam.

Základom je obyčajné chladenie vzduchom za pomoci výkonných ventilátorov. V súčasnosti začína naberať na obľube hlavne chladenie zabezpečené vodou. V extrémnych prípadoch sa začína uvažovať aj nad chladením pomocou kvapalín s teplotou nižšou ako 0°C napríklad za pomoci tekutého dusíka. Tieto riešenia však zatiaľ slúžia hlavne na ukážku pre rôzne veľtrhy s technológiami.

 

 

Takéto možnosti však takmer úplne absentujú pri laptopoch, ktorých hlavným konštrukčným obmedzením je ich veľkosť prispôsobená skôr praktickej prenosnosti. Preto sú naše možnosti pri laptopoch obmedzené. 

Väčšine z nás napadne určite najjednoduchšia možnosť, a tou je kúpa tzv. chladiacej podložky. Jedná sa o stojan pod laptop obsahujúci ventilátor. Nájdeme ich takmer v každom obchode s elektronikou, v rôznych cenových hladinách.

No už pri kúpe tohto zariadenia je potrebné zvážiť, či sa podložka k nášmu laptopu hodí. Niektoré modely od rôznych výrobcov totiž majú svoj vývod teplého vzduchu na spodnej strane. Takýto laptop bude vhodnejšie položiť iba na vyvýšený stojan, aby mal teplý vzduch kam prúdiť. Chladiaca podložka by totiž hnala teplý vzduch naspäť do útrob počítača.

Ak však máme vývod tepla na boku alebo v zadnej časti konštrukcie, dokáže takáto podložka priniesť značnú úľavu vašim komponentom v horúcich dňoch. Čím vyšší výkon, tým lepšie. A nesmieme zabúdať na fakt, že vývod tepla by nemalo nič blokovať!

Samotná podložka je však iba časťou pomoci, ktorú môžeme zabezpečiť pri starostlivosti o naše zariadenie.

 

O naše zariadenie je potrebné dbať aj pri jeho používaní. V letné dni by sme sa mali snažiť zabrániť žiareniu slnečného svetla na naše laptopy a používať ich v čo najchladnejšom prostredí. Vhodné je uprednostniť večerné až nočné hodiny, kedy teplota vonkajšieho vzduchu klesá. Samozrejme, nie vždy je to možné, veď pracovať je často potrebné práve cez deň. V takomto prípade je potrebné robiť pravidelné prestávky, kedy počítač aspoň na pár minút uspíme.

 

Prostredie robí veľa a počítače sú rozhodne citlivé zariadenia. Kuchyňa, v ktorej sa varí určite nie je miesto, kde by ste chceli mať svoj zapnutý laptop nielen kvôli teplote, ale určite aj kvôli vlhkosti vzduchu spôsobenej parou.

Je pochopiteľné, že väčšina z nás si laptop kúpila práve kvôli prenosnosti, no je vždy treba myslieť na to, že ak chceme laptop používať inde ako na našom pracovnom stole, napríklad na posteli, je potrebné dať mu tvrdšiu chladnejšiu podložku.

 

A nakoniec je potrebné vždy mať na pamäti, že najväčším nepriateľom našich strojov je práve ten najmenší – prach. Postupom času sa náš ventilátor, vstupy a výstupy zanášajú, čo spôsobuje nižší výkon ventilátora. Raz za čas je preto dobré ventilátor poriadne vyčistiť. Ak sa bojíme notebook rozoberať sami, istou pomocou je využiť stlačený vzduch, ktorým prečistíme otvory v našom zariadení. Ak však máme náš laptop ešte v záručnej lehote, predajca často ponúka servis a čistenie. V rámci takéhoto čistenia je taktiež dobré žiadať kontrolu tzv. termopasty. Táto sa nanáša priamo na procesor a grafickú kartu a pomáha výmene tepla medzi nimi a chladičom. Postupom času však táto pasta schne a stráca svoje vlastnosti. Jej aplikácia je však niečo, čo by sme nemali robiť sami pokiaľ v tom nemáme dostatočnú prax.

 

Nechajte to na odborníkov

Ak má váš počítač záručnú lehotu za sebou a vy máte pocit, že by sa mu zišlo prečistenie dajte nám vedieť.

U nás v it DOKTOR-ovi vieme pomôcť aj s týmto problémom a vy tak môžete dopriať svojmu miláčikovi očistnú kúru, na konci ktorej nebude mať teplotu tak často.