Windows

Prečo Windows 10?

Hoci posledná verzia najznámejšieho a najpoužívanejšieho operačného systému oslávila začiatkom leta svoje 4-té narodeniny, je to ešte len pár mesiacov, čo sa podarilo v počte užívateľov prekonať jeho staršieho predchodcu Windows 7. Ako je teda možné, že takmer 10 rokov starý operačný systém je stále tak populárny?

 

Príchod verzie Windows 7 bol v roku 2009 snahou o napravenie čiastočne poškodenej reputácie Microsoftu po užívateľsky nesympatickej verzii nazývanej Vista. Mal spájať funkcionalitu mimoriadne obľúbenej verzie XP s vizuálmi Windows Vista. Windows 7 si získal obľubu značne rýchlo keďže vo svojej dobe prichádzal ako náhrada vtedy najrozšírenejšej, ale zastaralej verzie XP. Keď bola v roku 2011 ohlásená verzia Windows 8, ktorá bola ovplyvnená boomom dotykových obrazoviek na ktoré sa ju snažili tvorcovia prispôsobiť, prijatie verejnosťou bolo rozpačité. Na základnej obrazovke chýbala ponuka Štart, ktorú malo nahradiť dlaždicové zobrazenie nainštalovaných aplikácii a kvôli zmenám v jadre mohlo dôjsť k nekompatibilite ovládačov zariadení.  Aj napriek tomu, že v update Windows 8.1 bola ponuka Štart vrátená, väčšina užívateľov ostala naďalej verná verzii Windows 7. Tento trend pokračoval aj po vydaní poslednej verzie Windows 10. Prečo je teda najvyšší čas presedlať na Windows 10, ak patríte k používateľom stále verným Windows 7?

 

Bezpečnosť

Prvým a najhlavnejším dôvodom prečo používať Windows 10 je určite bezpečnosť. Najaktuálnejšia verzia obsahuje množstvo bezpečnostných prvkov, ktoré sa v predchádzajúcich verziách nenachádzali ako napríklad ,,Exploit protection“ čo sa dá doslovne preložiť ako ochrana pred exploitom, čo je špeciálny program, dáta alebo sekvencia príkazov, ktoré využívajú programátorskú chybu, ktorá spôsobuje nezámernú činnosť softvéru a umožňuje tak získať kontrolu nad vaším počítačom alebo inštaluje nežiadúce programy. Microsoft taktiež neustále pokračuje na zlepšovaní bezpečnostných prvkov svojho systému, čím sa jeho ochrana zlepšuje s každou ďalšou aktualizáciou.

 

Rýchlosť

Microsoft sa už vo svojich predchádzajúcich verziách Windows 8 a 8.1 snažil prísť s čo najrýchlejším štartom operačného systému. Pri porovnávaní s Windows 7 vás pri prechode na jeho najnovšiu verziu určite prekvapí, keď si uvedomíte časový rozdiel pri štarte svojho technického miláčika. Počítače so systémom Windows 10 poskytujú priemerne až o 28 % rýchlejšie spustenie ako predošlé systémy.

 

Obchod s aplikáciami

Používateľa Windows 7 určite príjemné prekvapí ďalšia novinka, ktorá sa v tejto verzii nenachádzala a tou je oficiálny Microsoft obchod s aplikáciami. V tomto obchode viete nájsť nespočetné množstvo zaujímavého softvéru od základných balíčkov Office cez editovacie programy na výrobu hudby a videa, po najnovšie hry. Tieto aplikácie následne viete nájsť vo všetkých svojich zariadeniach používajúcich Windows 10, kam patrí nielen váš počítač, ale trebárs aj tablet alebo herná konzola X-box One. Svoju prácu alebo hru viete kedykoľvek prerušiť a následne pokračovať na inom zariadení.

 

Virtuálne obrazovky

Ďalšou novinkou je určite možnosť tzv. virtuálnych obrazoviek. Poznáte to, po celom dni strávenom prácou ste určite otvorili niekoľko rôznych programov, aplikácií a prehliadačov. Iste, môžete  preklikávať jednotlivými položkami na paneli nástrojov, ale virtuálne obrazovky prinášajú prehľadnejšie riešenie ako nájsť to čo hľadáte. Virtuálne obrazovky sa spúšťajú jednoducho stlačením kláves Win(na klávesnici označená logom Microsoftu)+ Tab.

 

Prehliadač EDGE

Dlhé roky bol prehliadač Internet Explorer od Microsoftu predmetom výsmechu, či už z dôvodu pomalého štartu alebo kvôli častému padaniu a nefunkčnosti. Microsoft do posledného vydania Windowsu prináša úplne nový prehliadač nazývaný MS Edge. Pôvodne známy ako ,,Project Spartan“, Edge má byť novinkou, ktorá má predstaviť konkurencie schopný predinštalovaný prehliadač. Zdokonalená kompatibilita medzi jednotlivými zariadeniami na ktorých je nainštalovaný, rýchlosť, značkovanie stránok alebo mód čítania, ktorý zlepšuje prehľad stránky robia z Edgu skutočne moderný prehliadač. Posledný update prináša podporu rozšírení, takže stálice ako Adblock už nechýbajú ani tu. Čo, ale robí z Edge-u skutočného víťaza na poli prehliadačov sú nižšie nároky využívanie pamäte ako napríklad u konkurenčného Google Chrome a taktiež nižšia spotreba energie, čím chráni vašu batériu.

 

Koniec podpory

Microsoft ohlásil dátum 14.01.2020 ako posledný deň podpory pre Windows 7, pri systémoch Windows 8 a 8.1 to bude rok 2023. Čo táto informácia znamená? Váš počítač síce bude naďalej fungovať, no strácate technickú podporu pre vaše problémy. Taktiež sa nebudú objavovať žiadne ďalšie aktualizácie a opravy vášho systému. To znamená väčšie riziko vírusov a malware. Najlepšou možnosťou ako chrániť váš počítač teda bude Windows 10.

 

Windows 10 je stále možné legálne získať zadarmo, takže skutočne neexistuje dôvod prečo zotrvávať pri starších systémoch. Ak neviete ako nato, obráťte sa na it DOKTORa, kde vám s radosťou pomôžeme s týmto procesom v rámci našej služby Transfúzia krvi.

 

Zdroj: businessnewsdaily.com , pcmag.com