Nezaradené

Nahradia virtuálne vzťahy tie skutočné?

Dúfame, že nie. Ale rozdiely medzi nimi sa čoraz viac stierajú.

 

Internet je úžasný a nebezpečný zároveň. Zabávate sa, vzdelávate, bavíte sa s rodinou a priateľmi, zdieľate významné momenty zo svojho života. Ale sociálne siete majú aj svoje temné stránky. Napríklad sa teraz veľa hovorí o tom, že spôsobujú ťažké depresie. Útočia na vás fotky šťastných a krásnych ľudí, ktorí žijú zaujímavejší život, ako vy.  A to je tá najväčšia nevýhoda internetu. Veľa vecí nie je v realite takých, ako sa zdá. Skutočne šťastní sú tí ľudia, ktorí dokážu filtrovať množstvo falošného obsahu, ktorý sa na nich valí z každej strany. Z internetu si berú len to pozitívne. A nie je pre nich nástroj na udržiavanie virtuálnych vzťahov, iba kanál, ktorý spríjemňuje tie reálne.

 

Priateľstvá na diaľku

 

Facebook. Môžete na ňom nájsť člena rodiny, po ktorom už dlho pátrate, alebo četovať s dobrou priateľkou, ktorá odišla študovať do Kanady. Mnohí však sociálne siete využívajú aj na umelé živenie priateľstiev, ktoré by v reálnom živote už dávno nefungovali. Alebo budovanie nových s ľuďmi, ktorých poznajú len z fotiek.

 

Priatelia počas života prichádzajú a odchádzajú, to je prirodzené. Potrebujete však sledovať, kde bola na dovolenke vaša spolužiačka zo základky, ktorú ste nevideli štyri roky? Nie je lepšie investovať čas do tých skutočných priateľstiev a pri scrollovaní na Facebooku vidieť inšpirácie alebo zaujímavosti namiesto fotiek detí dávno zabudnutých priateľov?

 

A čo virtuálna nevera?

 

Aj virtuálna nevera je nevera. Bodka. Je však na partneroch, ako vážne toto zlyhanie budú brať a aké bude mať dôsledky pre vzťah. Možno spôsob komunikácie je virtuálny, ale človek, s ktorým ju vediete, je skutočný. A aj nezáväzné písanie o každodennom živote môže prerásť do náklonnosti, pretože bez rôznych vplyvov sprevádzajúcich reálne stretnutie máte pocit, že si s človekom na druhej strane výborne rozumiete.

 

Online bublina

 

Vo virtuálnom prostredí si každý vytvorí o sebe taký obraz, aký chce. V poslednej dobe sme často počuli o instagramových influenceroch, ktorí cestovali po exotických kútoch sveta a navštevovali zaujímavé miesta a eventy vďaka photoshopu. Aj bežní ľudia však často prifarbujú a svoj profil na sociálnej sieti využívajú ako cielenú formu prezentácie. Ženy, ktoré si hľadajú partnera, si retušujú fotky, aby boli príťažlivé. Tí, ktorí túžia po kariére, sa cielene fotia v významnými ľuďmi vo vysnívanej oblasti, kam chcú patriť a pri činnostiach, ktoré zvýšia ich „pracovný kredit“. Buďte obozretní a všetko berte s rezervou. A potlačte potrebu budovať vaše vlastné falošné „PR“, k šťastiu vám nepomôže.

 

Súkromie a bezpečnosť

 

Každá fotografia, ktorú nahráte na Facebook či Instagram, môže byť zneužitá. Každá správa, ktorú v slabej chvíľke pošlete internetovému „priateľovi“, môže byť screenshotom zvečnená. Uvedomte si, že na Facebooku nie všetci priatelia sú vaši skutoční priatelia. Okrem reálnych ľudí je tam aj veľa trollov a potenciálne nebezpečných ľudí. Ak budete dôverčiví, môžete sa stať obeťou vydierania, šikany kyberútoku či dokonca fyzického útoku. Využívajte úžasné možnosti, ktoré sociálne siete ponúkajú, ale chráňte sa.