Najčastejšie problémy

Ako spoznať vírusové ochorenie?

Vírusové ochorenia postihujú našich technologických pomocníkov počas celého roka, bez ohľadu na ročné obdobie. Rovnako ako v prípade tých ľudských ochorení, aj počítačové vírusy sa jednoducho šíria z počítača na počítač. Ako ich teda včasne diagnostikovať, liečiť a na koniec im aj predísť?

 

Prevencia

Prevencia je najlepšia liečba a to aj v prípade počítačov. Jedinou možnosťou, ako sa vírusom úplne vyhnúť je očkovanie. Vakcína obsahujúca špeciálnu zmes vitamínov dokáže vírusom zabrániť vstup do organizmu, prípadne s nimi bojovať. Existuje množstvo krátkodobých liekov v podobe demoverzií antivírových programov, avšak tie majú len dočasný účinok. Ak chcete zabrániť nákaze a ochoreniam, doprajte svojmu počítaču kvalitný, licencovaný liek. Ten si poradí s vírusmi, ktorým je pri každodennej práci vystavovaný na internete, pri sťahovaní emailov, ale aj pri práci s USB a inými externými spolupracovníkmi. Zároveň by ste však vždy mali dbať na pravidelné zálohovanie všetkých dôležitých spomienok v podobe dokumentov, fotografií či videí.

 

Diagnostika

V prípade, keď si položíte otázku: „Má môj počítač vírusové ochorenie,“ existuje veľmi vysoká pravdepodobnosť, že odpoveď je áno. Zdravý jedinec vám totiž neponúkne dôvod na to, aby ste si vôbec takúto otázku položili. Pravdepodobne si všimnete, že jeho energia, aktivita klesli a vo všeobecnosti je jeho správanie akési iné. Zistiť, o aký typ vírusu ide však môže byť už obtiažnejšie, a to najmä, ak sa snažíte o samoliečbu. Zakaždým, keď máte podozrenie, že je váš počítač nakazený, mali by ste čím skôr vyhľadať lekársku pomoc. Len odborník vám diagnostikuje problém a odporučí následné riešenie. Niektoré vírusy môžu zapríčiniť stratu pamäte, dokážu vymazať všetky spomienky, čo v konečnom dôsledku môže mať fatálne následky. Práve preto by ste mali vyhľadať doktora hneď pri prvých príznakoch.

 

Najčastejšie symptómy

Každý vírus má svoje špecifické príznaky.

Medzi tie najčastejšie však patria tieto:

– výrazný pokles energie a aktivity

– na obrazovke sa objavujú rôzne infekcie v podobe zvláštnych reklám

– pacient nereaguje na vaše pokyny, upadá do bezvedomia

– nemáte prístup do spomienok, sú vymazané alebo zablokované (fotografie či dokumenty)

– pacient odmieta spolupracovať a neprijíma vaše pokyny, neotvára programy

– pacient má zrazu nové vlastnosti v podobe programov a súborov, ktoré nespoznávate

– horúčka, ktorá spôsobuje prehrievanie organizmu

 

Liečba

Tak, ako vám odporučí každý doktor, nakazeného pacienta by ste mali okamžite vložiť do rúk odborníka. Len v takom prípade sa vám podarí úspešne zbaviť ochorenia a predísť mu v budúcnosti. Niektoré vírusové ochorenia vyžadujú rýchlu vitamínovú terapiu, iné zase náročnejšie zákroky.