IT Bezpečnosť

Ako nastaviť dvojstupňovú ochranu?

Naposledy sme si povedali čo to o dôležitosti potreby ochrany našich digitálnych účtov. Jedná sa v prvom rade o účty od technologických gigantov Google a Facebook. Zatiaľ, čo Google patrí prvenstvo v počte užívateľov emailových služieb vďaka najpopulárnejšej platforme Gmail, ktorú využíva 1, 8 miliardy užívateľov, Facebook je jednoznačne kráľom sociálnych sietí s takmer 2, 5 miliardou existujúcich účtov. Žiadna iná sociálna sieť mu v súčasnosti nesiaha ani po členky. Pre porovnanie, druhé miesto patrí sieti Twitter s počtom používateľov zhruba 330 miliónov, čo znamená, že Twitter používa približne o 87% percent menej ľudí ako Facebook. Aby sme si vedeli predstaviť toto číslo ešte bližšie, stačí, že povieme, že zhruba tretina populácie tejto planéty je v súčasnosti na Facebooku. Niet sa teda prečo čudovať, že takéto množstvo dát pravidelne priťahuje rôzne druhy podvodníkov.

 

 

Dvojstupňová ochrana

V minulom článku sme sa dozvedeli, že základom a prvým stupňom zabezpečenia nášho účtu predstavuje silné heslo. Žiaľ, ani to najlepšie heslo nebude úplne neprekonateľné. Z tohto dôvodu bola vyvinutá takzvaná dvojstupňová ochrana. Tá pridáva ďalší stupeň bezpečnosti, takže ak sa aj útočníkovi podarí získať vaše heslo, nebude sa môcť prihlásiť. Vy tým, samozrejme, získate informáciu o útoku a možnosť heslo včas zmeniť.

 

 

Ako to funguje?

Veľmi jednoducho. V prípade, že ste zadali pri registrácii vašich účtov telefónne číslo, Google aj Facebook vám vedia  zaslať SMS s bezpečnostným kódom, ktorý budete poznať iba vy. Kód je potrebné zadať pri každom prihlásení na novom zariadení alebo v novom prehliadači. Pri každom prihlásení sa, samozrejme, vygeneruje nový unikátny kód, ktorý je platný iba niekoľko minút.

Pre ľudí, ktorí odmietnu pridať svoje telefónne číslo do svojich účtov, existuje spôsob v podobe autentifikačných aplikácií. Google samozrejme vyvinul svoju vlastnú aplikáciu nazývanú jednoducho, Authenticator. V tomto prípade dostaneme kód priamo do aplikácie.

 

Pozrime sa v nasledujúcej časti, ako si takúto ochranu nastaviť.

Nastavujeme dvojstupňovú ochranu

V sérii jednoduchých krokov a použitím obrázkov si môžete s našou pomocou nastaviť dvojstupňovú ochranu na Facebooku a následne Google.

Facebook:

Po prihlásení sa na úvodnú stránku si všimneme vedľa notifikácií odkaz, ktorý nám po rozkliknutí ukáže menu s nastaveniami. Klikneme na „Nastavenia a súkromie“, čím sa dostaneme na nasledujúcu lištu. V nej vyberieme možnosť, „Rýchle nastavenie súkromia

 

Následne sa dostaneme na novú stránku, kde môžeme vidieť viacero možností nastavenia súkromia svojho účtu a jeho zabezpečenia. Klikneme následne na „Používať dvojstupňové overenie“.

 

 

 

 

Na tejto obrazovke máme možnosť výberu spôsobu, akým budeme dostávať bezpečnostný kód. V tomto návode si ukážeme, ako si nastaviť SMS doručovanie.

 

Ak ste ešte nepridali svoje číslo do vášho účtu, teraz máte šancu. Číslo facebook využíva naozaj sporadicky, nemusíte sa báť žiadnych telefonických prieskumov alebo sms, okrem vygenerovaných kódov a prípadných upozornení na podozrivé prihlásenia. Na sms nieje taktiež možné ani odpovedať. Zadáme teda svoje číslo alebo ho vyberieme zo zoznamu a klikneme na „Pokračovať“.

 

 

 

Na obrazovke vidíme 6 políčok, do ktorých napíšeme kód z smsky, ktorú obdržíme do niekoľkých sekúnd od vygenerovania kódu. Klikneme na „Pokračovať“.

 

Poslednou obrazovkou, ktorú uvidíme, je potvrdenie o úspešnom nastavení Dvojstupňovej ochrany. Klikneme jednoducho na „Hotovo“

 

 

Google:

V tomto prípade stačí otvoriť náš prehliadač. V pravom hornom rohu vidíme náš účet, ktorý je momentálne prihlásený.

 

 

Po kliknutí naň sa otvorí menšie menu, kde vidíme možnosť „Spravovať účet Google“, na ktorú klikneme.

 

 

Budeme nasmerovaní na stránku nášho profilu, kde vyberieme možnosť „Zabezpečenie“.

Nájdeme podkartu „Prihlásenie do Googlu“, kde uvidíme možnosť dvojstupňového overenia.

Klikneme na možnosť „Začíname“.

Na tejto obrazovke si vyberieme jedno z ponúkaných zariadení. Pamätajte, že v zozname by sa mali nachádzať iba zariadenia, ktoré poznáte.

 

 

Vyberieme si teda telefón, na ktorý budeme príjmať SMS.

Na nasledujúcej stránke skontrolujeme svoje telefónne číslo. Ak ste ho doteraz nezadali, teraz to bude potrebné.

Google taktiež ponúka možnosť kontrolného hovoru. My si ale vyberieme SMS a klikneme na „Odoslať“.

Kód z obdržanej SMS zadáme do vybraného poľa a klikneme na ,,Ďalej“

Týmto sme úspešne spustili dvojfázové overenie na oboch našich účtoch.