Operačné systémy

Výhody Linuxu

V ostatnom článku sme si predstavili Linux a zistili niečo o jeho histórii. Prečo by vás teda, ako užívateľa, mal Linux vôbec zaujímať? Pozrime sa spolu na výhody, ktoré môžete získať tým, že začnete používať Linuxovú distribúciu podľa svojho uváženia. Samozrejme, niektoré distribúcie sa môžu mierne odlišovať, v drvivej väčšine ale ponúkajú viac-menej rovnaké možnosti.

1.Voľný softvér

Ako sme si už priblížili, väčšina Linuxových distribúcií je tzv. Open source, čo znamená, že sú vytvorené na základe voľne šíriteľného zdrojového kódu. Každý si môže vytvoriť vlastnú verziu operačného systému, samozrejme, je potrebné byť v tomto smere zdatnejší. Pre bežného užívateľa to ale prináša výhodu obrovského množstva systémov na výber. Isteže, nájdeme aj platené verzie systémov ponúkajúce viac softvéru a väčšiu podporu od tvorcov. Základnou silou Linuxových systémov je však komunita, ktorá vytvorila obrovské množstvo znalostných databáz a fór, kde je možné dohľadať odpovede na akýkoľvek problém, či ste nováčik alebo skúsenejší užívateľ.

2.Bezpečnosť

Linux je, v porovnaním so svojím konkurentom od firmy Microsoft, oveľa bezpečnejším systémom. Bola by ale chyba myslieť si, že naň neexistuje žiaden druh ohrozenia, je však oveľa menej zraniteľnejší. Každý program v Linuxe, bez ohľadu nato, či sa jedná o aplikáciu alebo vírus, potrebuje pre svoje spustenie autorizáciu od používateľa vo forme hesla. Dostať teda vírus otvorením nevhodnej prílohy mailu je viac-menej nemožné. V Linuxe preto nie je väčšinou potreba antivírusového programu.

3.Nízka záťaž pre hardvér, no vysoký výkon

Linuxové distribúcie väčšinou, pre náš disk a celkovo hardvér, počítača znamenajú oveľa nižšiu záťaž, ako v prípade Windowsu. Aj vzhľadom k tomu je Linux perfektná voľba, ak chceme vdýchnuť druhý dych starším zariadeniam. Linuxové distribúcie tiež jednoduchšie spolupracujú so zastaranými zariadeniami, pre ktoré už ich výrobcovia neaktualizujú ovládače. Aktualizácie samotné tiež prebiehajú oveľa rýchlejšie. Taktiež, aj v prípade takmer zaplneného disku, nie je nijako ovplyvnený výkon zariadenia, čo robí z Linuxu jednoznačného víťaza v tejto kategórii. Za zmienku taktiež stojí fakt, že ani pri vykonávaní viacerých úkonov naraz sa rýchlosť týchto systémov nezníži.

4.Stabilita

Linuxové distribúcie sú rovnako známe svojou stabilitou. Zatiaľ, čo Windows musí byť po inštalácii väčšiny programov reštartovaný pre ich následné používanie, v Linuxe môžete program okamžite po inštalácii používať. Tento systém taktiež zamrzne veľmi zriedkavo, takmer vôbec.

5.Súkromie

Tým, že za vývojom Linuxových distribúcií nestojí nadnárodný korporát, majú používatelia týchto systémov zaručenú vysokú mieru súkromia. Vaše používateľské dáta teda nebudú nikdy nikým zhromažďované.

6.Množstvo distribúcií

Takmer nekonečné množstvo distribúcií dokáže uspokojiť aj tých najnáročnejších používateľov. Od absolútne minimalistických verzií tvorených v podstate iba príkazovým riadkom, po systémy vhodné napríklad pre tvorcov grafiky alebo programátorov v Linuxe, si vyberie každý.

7.Prispôsobiteľnosť

Hoci je toto výhoda hlavne pre skúsenejších používateľov, ktorí tieto systémy poznajú bola by škoda nespomenúť možnosť takmer absolútneho prispôsobenia si vzhľadu svojho operačného systému. Od vzhľadu ikon, cez ich rozloženie – každý si vie svoj systém nastaviť presne podľa svojho gusta.

8.Neustále zlepšovanie systému

Nech sa už rozhodnete pre akúkoľvek distribúciu, tieto bývajú aktualizované celosvetovou kolaboráciou developerov. Rôzne bugy bývajú zdokumentované a vyriešené vďaka takémuto druhu podpory oveľa rýchlejšie ako pri iných systémoch. Keďže väčšina týchto developerov je zároveň aj koncovým užívateľom týchto systémov, majú slušnú motiváciu vyšperkovať svoje systémy tak, aby boli pre používateľov čo najefektívnejšie a skutočne vyhoveli všetkým ich potrebám.

 

Systémy založené na Linuxe skutočne predstavujú výborné riešenie v prípade, že potrebujeme výkonný a stabilný systém pre svoj počítač. Je jedno či potrebujete oživiť starý kus techniky, ktorý novšie OS nerozbehne, máte hlbšie do vrecka a zvažujete možnosť softvéru zadarmo alebo sa vám jednoducho zunovalo používať Windows alebo macOS. Linux je pre každého, hoci nie každý si myslí, že by ho mohol zvládnuť. Teraz vám však nič nestojí v ceste poodhaliť rúško tajomstva, ktoré sa pod slovíčkom Linux nachádza.

Prečítajte si tiež náš nasledujúci blog o tom, ako si takýto systém nainštalovať.

Je to jednoduché a my máme pre vás prichystanú distribúciu ako stvorenú pre absolútnych laikov.

 

 

Zdroje:

linuxnewbieguide.org

opensourceforu.com

freecodecamp.org

itsfoss.com

educba.com