Ochránte vaše deti

Kyberšikana a hry o život

Šikanovanie na sociálnych sieťach sa zvykne podceňovať. Jeho dôsledky sú pritom častokrát nebezpečnejšie, ako pri reálnych útokoch.

 

Prečo je kyberšikana nebezpečnejšia?

Online prostredie poskytuje rôzne stupne anonymity. Útočníci sú preto častokrát omnoho odvážnejší a voči svojim obetiam si dovolia viac, ako by si dovolili v reálnom živote. Za prezývkou na sociálnych sieťach sa môže skrývať 12-ročné dievča, ktorá žiarli na spolužiačku kvôli chlapcovi, ale aj 42-ročný psychicky narušený muž. Oproti skutočnému svetu sa obeť stáva ešte bezmocnejšou a útočník ešte silnejším.

 

Počítačové hry, ktoré končia smrťou

V posledných rokoch sa ani Slovensku nevyhli počítačové hry, ktoré vznikli v mysli psychopatov. Ich cieľom je hecovať dieťa do nezmyselných výziev, ktoré končia samovraždou. Sú také premyslené, že dieťa si uvedomí, že je zle, až keď je v pasci a útočník ho vydiera. Najlepšia ochrana je informovanosť dieťaťa. Naučte ho rozpoznať, ako môže podobná hra vyzerať v začiatkoch. Rozprávajte sa s ním o vhodnom správaní a etike na sociálnych sieťach a varovných signáloch.

 

Kyberšikana nemá svedkov

Na základných a stredných školách bolo šikanovanie časté už pred príchodom digitálnej doby. Na dieťati ste však častejšie spozorovali následky, častokrát aj fyzické. Našli sa svedkovia, ktorí sa niekedy sami ozvali, útočníci si pred očami iných veľakrát nemohli dovoliť zájsť príliš ďaleko. Kyberšikana poskytuje útočníkom väčší priestor, nové možnosti a prakticky neustálu dostupnosť svojej obete. Preto sa oveľa rýchlejšie vymkne spod kontroly a nebezpečná sa stáva vtedy, keď výrazne zasahuje do života obete a ohrozuje jej fyzické a psychické zdravie. Šikanovanie medzi rovesníkmi netreba podceňovať, aj keď to skutočne nebezpečné je väčšinou zo strany dospelých, pre ktorých sú deti lákavý a ľahký cieľ.

 

Ako chrániť deti a nenarušiť ich súkromie

Rozprávajte sa o šikane

Ponižovanie, urážanie, nepríjemné výzvy a obťažovanie sú prejavy šikany. Dieťa by ich malo vedieť rozpoznať. Ak si netrúfate na rozhovor, určite nájdete zaujímavé dokumenty pre jeho vekovú kategóriu, pozrite si ich spolu. Ubezpečte dieťa, že sa vám môže zveriť, alebo požiadajte iného zodpovedného člena rodina, napríklad obľúbenú tetu, aby túto citlivú úlohu prebrala za vás.

 

Ochráňte ich

Možností ochrany pred kyberšikanou je mnoho, ale takisto aj cestičiek, ako sa môže útočník dostať k obeti. Zistite si možnosti blokačných a filtračných softvérov a snažte sa komunikačné kanály ochrániť, nezakazujte deťom sociálne siete len kvôli strachu. Podľa veku dieťaťa sa s ním dohodnite na stupni kontroly. Ak má menej ako 15, kľudne sa vzájomne dohodnite, že budete mať prístup do jeho účtov. Musí však o tom vedieť, aby nemalo pocit, že mu narúšate súkromie. Majte pod kontrolou profily, s ktorými vaše dieťa komunikuje. Dôkladne si prejdite nastavenia sociálnych sietí a snažte sa minimalizovať kontakt zvonku. Dovoľte mu písať si len s reálnymi rovesníkmi, ktorých sami poznáte a podozrivé účty blokujte. Ak objavíte znaky kyberšikany, robte si screenshoty a okamžite ju riešte s rodičmi agresora, pedagógmi alebo kontaktujte políciu, ak sa jedná o podozrivý profil a nepoznáte identitu útočníka.

 

Spoznajte varovné signály

Všímajte si vaše dieťa a uistite ho, že je v bezpečí a môže sa vám zdôveriť.

Pri kyberšikane bývajú obete častokrát viac traumatizované. Zmeny správania ako apatia, smútok, strach sa veľmi silno prejavia. Ak si neviete rady, vyhľadajte detského psychológa.