Nefunkčný počítač

Vypínať či nevypínať?

Prečítajte si jednoduché tipy, ako udržať váš počítač, tablet či telefón v dobrej kondícii. Niektoré naše zvyky sú totiž zlozvykmi.

 

Vypínanie

Vypnutie zariadenia, keď ho dlhšie nepoužívate, vám v prvom rade šetrí energiu. Aj keď majú počítače či tablety efektívne nastavené šetriace režimy, vypnutie nenahradia. Neplatí však pravidlo z minulosti, že pri každej dlhšej pauze treba počítač vypnúť. Práve naopak, časté vypínanie a zapínanie tiež nie je prospešné a nepáči sa ani batérii. Buďte intuitívni, ak cestujete na víkend preč, vypnite. Ak si odskočíte len do potravín, nechajte v spánkovom režime.

 

Nabíjanie

Nabíjajte, neprebíjajte. Nenechávajte zariadenie na nabíjačke v noci a nie je tiež nutné ho nabiť úplne doplna, ideálne tak na 80%. Snažte sa tiež batériu pripojiť k nabíjačke ešte predtým, ako klesne na nulu. Tieto rady sú však všeobecné, informujte sa pri kúpe zariadenia u výrobcu, ako predĺžiť životnosť konkrétnej batérie.

 

Čistenie

Špeciálnymi prípravkami čistite monitor, celý prístroj a dôkladne aj klávesnicu. Vnútro počítača sa však po určitom čase zanesie aj pri tom najšetrnejšom používaní. Nahromadené chumáče prachu musí odstrániť odborník.

 

Ochrana

Zariadenia noste v ochrannom obale, mobily a tablety by mali mať fóliu na skle, ktorá ochráni pred poškriabaním či rozbitím. Ochrane elektronických zariadení venuje veľa pozornosti aj módny biznis. Môžete si vybrať naozaj štýlové doplnky, dokonca aj od svetoznámych návrhárov či odevných značiek.

 

Zima a teplo

Aj jeden aj druhý extrém elektronike škodí. Pri prenosoch využívajte kvalitné tašky a nenechávajte počítač v rozhorúčenom aute či mraze. Aj keď sa vám môže zdať, že extrémne teploty mu priamo neškodia, vašej batérii sa skracuje životnosť a trpieť môže aj samotné zariadenie, čo sa prejaví až neskôr.

 

Jedlo a pitie

Omrvinky medzi klávesnicami nie sú estetické, ale pravdepodobne vás nebudú stáť viac, ako poriadne prečistenie u odborníka. Na rozdiel od vyliatej vody či kávy, ktorá vám v sekunde zničí celý počítač. Buďte opatrní a poháre či šálky majte vždy v bezpečnej vzdialenosti. Už pár kvapiek na nesprávnom mieste dokáže narobiť veľké a drahé škody.