IT Bezpečnosť

Počítačové mýty ktorým netreba veriť

Určite ste sa tým už stretli. Ako pri každej ľudskej činnosti tak aj v prípade používania počítačov vznikli desiatky až stovky mýtov a legiend. Zatiaľ čo v niektorých sa nachádza zrnko pravdy pretože vznikli na základe zle interpretovaných problémov niektoré sú vyložené hlúposti. My sa dnes pozrieme na také ktorým určite netreba veriť.

 

1. Windows je slabo zabezpečený systém

Tento mýtus je založený čisto na zvláštnej logike. Áno je pravda, že hackeri sa zameriavajú hlavne na tento druh operačného systému a taktiež naň existuje nespočetne viac vírusov, ale to iba z jednoduchého dôvodu, že vyše 90 percent ľudí využívajúcich PC používa práve Windows. Je teda iba logické, že hackeri a tvorcovia vírusov sa zameriavajú práve na tento systém. Skutočnosť je ale presne opačná. Pokiaľ máte svoj operačný systém aktualizovaný a dodržiavate pravidelné zálohovanie tak je na celkom vysokej úrovni čo sa týka bezpečnosti. Väčšina vírusov je totiž založená na chybách ktoré sa zvyknú pravidelne zabezpečovať práve aktualizáciami systému. Samozrejme je vždy dobré používať kvalitný a overený antivírusový program.

 

2. USB je vždy potrebné ,,bezpečne odstrániť a vysunúť“ predtým ako ho vyberieme z portu

Dôvod prečo táto možnosť existuje je kvôli uisteniu sa, že v momente kedy odpájame USB nie je naň alebo z neho nič zapisované a tým pádom USB nepracuje. Pokiaľ vytiahnete USB v momente kedy naň prenášate svoje dáta existuje vysoká šanca, že daný súbor nenávratne poškodíte. Keď je však zapisovanie ukončené USB môžete s kľudom a bez rizika vybrať z vášho PC.

 

3. Počítač je vždy potrebné vypnúť ak ho nepoužívame.

Toto je presne príklad mýtu ktorý bol síce kedysi založený na pravde, ale v súčasnosti je už skôr iba zažitou tradíciou.
Zatiaľ čo v minulosti bolo vypínanie PC zárukou predlženia životnosti jeho súčiastok a vyčistenia cache z pamäte dnes je úplne v poriadku nechávať váš stroj v režime spánku napríklad počas noci. Samozrejme nato aby sme udržiavali náš systém aktualizovaný je potrebné raz za čas spraviť reštart. Aktualizácie však bývajú vydávané väčšinou na mesačnej báze a váš PC vás sám vyzve k reštartu.

 

4. Batéria laptopu musí byť úplne vybitá predtým ako ho zapojím do siete aby sa predĺžila jej životnosť.

Rovnako ako predchádzajúci mýtus aj tento býval v čase svojho vzniku pravdou. Batérie prvých notebookov ktoré boli tvorené niklom a kadmiom trpeli takzvaným ,,pamäťovým efektom“. Pokiaľ boli vybité a následne nabité na istú úroveň viackrát za sebou, tú si následne ,,pamätali“ a neprekročili ju. Inými slovami ak ste niekoľkokrát nabili batériu iba na úroveň napríklad 75 percent, následne ste ju nedokázali nabiť na plnú úroveň.

Súčasné líthiovo-iontové (alebo Li-ion) však už týmto problémom netrpia. V skutočnosti najlepšiu starostlivosť dosiahnete ak budete udržiavať batériu na úrovni 30-90 percent.

 

5.Pomalý počítač znamená koniec jeho životnosti

Používať novší softvér na staršom hardvéri síce môže znamenať že daný program pracuje pomalšie každopádne počítač ešte netreba odpisovať ako celok. Niekedy stačí vymeniť pár komponentov a vaše PC bude fičať ako nové. Spomalenie môže byť spôsobené aj inými faktormi vychádzajúcimi priamo z vášho softvéru. Občas stačí poriadne prečistiť a odstrániť softvér ktorý nepoužívame rovnako ako nepotrebné dáta zbytočne zahlcujúce disk. S takouto opravou vám vie vždy pomôcť práve it DOKTOR!

My v it DOKTOROVI vieme, že nie každý človek musí vedieť ako presne funguje jeho počítač hoci ho využíva na dennej báze. Ponúkame preto svoje znalosti aby sme tak pomohli zabrániť vzniku podobných mýtov.

 

Zdroje: youtube.com

computerlounge.co.nz

discovercybersolutions.com